Czwartek, 21 marzec 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 

Artur Czapliński: Co to znaczy być radnym? (02 październik 2018)

Do wyborów samorządowych pozostały trzy tygodnie. Kampania wyborcza wystartowała. W przestrzeni publicznej i w internecie zasypywani jesteśmy reklamami wyborczymi, zdjęciami kandydatów, programami i hasłami. Samorząd w Polsce ma prawie 30 lat i przy okazji bieżących wyborów warto zastanowić się co to znaczy być radnym i na jakiego radnego warto zagłosować.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: 600 + dla Płońska. Doskonały pomysł (25 wrzesień 2018)

Pomysł wprowadzenia programu „Rodzina 600 plus” dla Płońska, który przedstawił kandydat na burmistrza Płońska Pan Marcin Kośmider uważam za pomysł doskonały, potrzebny i bardzo nowatorski. Koncepcja polegająca na zwiększeniu dla wszystkich beneficjentów z Płońska po 100 zł do dopłaty w ramach programu „Rodzina 500 +” przyniesie niebywałe korzyści dla płońskich rodzin, Płońszczan i również dla lokalnego rynku.
+ czytaj dalej + wasze opinie (1)Artur Czapliński: Lokalna dekomunizacja. Czyli cztery lata przywracania pamięci (18 wrzesień 2018)

Zaczęło się od tablicy na Urzędzie Pracy w Płońsku. Raziła wiele osób. Wspomnienie Polskiej Partii Robotniczej, która siłą zaprowadzała zdradziecki, totalitarny reżim w Polsce i w Płońsku nie miało żadnej racji bytu. Tablica była reliktem przeszłości, widmem które straszyło w przestrzeni publicznej. Ale wcale tak łatwo nie było jej usunąć.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: „Dobry Start" - 300 dla ucznia. Kilka danych na początek roku szkolnego. (11 wrzesień 2018)

1 czerwca ruszył kolejny społeczny program rządowy „Dobry start – 300 dla ucznia”. Program polega na przekazaniu środków finansowych w wysokości 300 zł netto dla każdego ucznia szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Niezależnie od tego, jakie jest kryterium dochodowe, ani tego czy to pierwsze czy drugie, czy kolejne dziecko w rodzinie. Program jest realizowany równolegle z pozostałymi programami związanymi z rozpoczęciem roku szkolonego, takimi jak darmowe podręczniki i nie wyklucza ani nie koliduje z inną formą pomocy społecznej.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Wydarzyło się 1 września (04 wrzesień 2018)

Świtem, 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa, największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Wzięło w nim udział 61 państw i ponad 110 milionów żołnierzy. Sześcioletnia wojna pochłonęła około 72 milionów istnień. Największe straty poniosła Polska, w której zginęło aż 16 procent ludności. Ta wojna dotknęła także mieszkańców  Ciechanowa, Płońska, Przasnysza i  innych mazowieckich okolic. To tutaj spadały bomby, trwały represje i tu, o czym należy pamiętać zrodził się także bohaterski ruch oporu.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Nauczyciel pod presją czyli rozsądek pilnie poszukiwany (28 sierpień 2018)

Jakiś czas temu w Płońsku poruszony został temat odszkodowania i zadośćuczynienia jakie samorząd powiatowy ma wypłacić młodemu mieszkańcowi Raciąża. Chodzi o to, że kilka lat temu w czasie zawodów sportowych, które odbywały się na terenie szkoły w Raciążu zdarzył się wypadek, w wyniku którego poszkodowanym został ówczesny uczeń szkoły, a obecnie osoba, której przyznano odszkodowanie i zadośćuczynienie finansowe w kwocie 120 tysięcy złotych.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Bitwa Warszawska. Nasza opowieść (21 sierpień 2018)

Bitwa Warszawska z 1920 roku, która zatrzymała bolszewicki najazd na Europę należy do 10 najważniejszych bitew świata. Dla nas jest tym ważniejsza, że toczyła się na mazowieckiej ziemi. To właśnie w dorzeczu Wkry toczyły się krwawe walki z bolszewikami. To tu w mazowieckich miastach i wioskach toczyły się potyczki i tu odpieraliśmy ataki bolszewików. W 1920 roku obroniliśmy niedawno odzyskaną Niepodległość.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Gruzja. 10 lat później (14 sierpień 2018)

Dokładnie 10 lat temu wybuchła wojna gruzińsko rosyjska. Zaczynała się Olimpiada w Pekinie. Gruzini dali się wmanewrować w rosyjską prowokację i od strony Osetii ruszył potężny rosyjski atak na maleńką Gruzję. Kilkudniowa wojna tak naprawdę kosztowała Gruzję koniec europejskich i natowskich aspiracji na czym najbardziej zależało Rosji. Wojna zakończyła też bum rozwojowy Gruzji pod pełnymi rozmachu i kolorytu rządami Michaiła Saakaszwilego. Można mieć dużo uwag i być krytycznym do późniejszych dokonań tego prezydenta, ale w tamtym okresie pchnął gospodarczo i społecznie Gruzję na nowe tory.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Czyste powietrze (07 sierpień 2018)

Za oknem słonecznie i gorąco i raczej szukamy ochłody, ale już niebawem powróci okres grzewczy i wszyscy na nowo usłyszymy o problemie smogu. A problem jest poważny i nie należy go bagatelizować.
+ czytaj dalej + wasze opinie (1)Artur Czapliński: Fort III w Pomiechówku. Czas na Pamięć (31 lipiec 2018)

To jest miejsce dramatyczne. Tu rozgrywał się koszmar Mazowsza. W Forcie III Twierdzy Modlin w Pomiechówku w czasie wojny zginęło około 60 tysięcy mieszkańców Mazowsza. Wszyscy w bestialski i zbrodniczy sposób zamordowani przez Niemców. Dziś o tym miejscu mało kto wie. I mało kto pamięta.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Wakacyjna propozycja (24 lipiec 2018)

Na Mazowszu są dwa takie miasteczka. Jedno na południu, a drugie na północy. Oba położone nad Wisłą, mają podobną wysoką skarpę z pięknym widokiem i niepowtarzalnym pejzażem malarskim. W jednym i drugim miasteczku bardzo ważną rolę odgrywa zabytkowy Kościół. Te dwa miasteczka to Kazimierz Dolny i Czerwińsk nad Wisłą. Dziś przedstawię perełkę Północnego Mazowsza – Czerwińsk nad Wisłą.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: 817 spalonych polskich wsi (17 lipiec 2018)

12 lipca 1943 roku Niemcy spacyfikowali polską wieś Michniów leżącą w województwie świętokrzyskim. W czasie akcji zginęło co najmniej 204 mieszkańców wsi (102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat), w większości spalonych żywcem. Dziewięć osób zostało aresztowanych i wywiezionych do obozu KL Auschwitz. Ponadto 18 kobiet zostało wysłanych na roboty przymusowe do Rzeszy. Cała wieś została doszczętnie spalona.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Mobilne Muzeum Historii Polski (10 lipiec 2018)

100 lat Niepodległości. Wiele uroczystości, dużo akcji i intensywne przygotowania do Listopada. Polska żyje swoim świętem. W samorządach działają komitety organizacyjne. Zaangażowane są szkoły, instytucje publiczne, a także organizacje pozarządowe. Biel i czerwień dominują. Małe uroczystości lokalne przyjmują patronat „100 lat Niepodległości”. Powstają pomniki, a ulice uzyskują pamiątkowe, historyczne nazwy. I bardzo dobrze. Bo Niepodległość to jest najcenniejszy skarb każdego narodu. A ile znaczy jej utrata, to Polacy sami wiedzą najlepiej.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Puszczyk. Legenda Mławy (03 lipiec 2018)

Chcieli być wolni. Ostatni szwadron Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu. Oddział Wacława Grabowskiego „Puszczyka” to legenda ziemi mławskiej i legenda Mławy.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: O alimentach. Statystycznie i nie tylko (26 czerwiec 2018)

W serwisie „Nasza Mława” przeczytałem informację według której w powiecie mławskim zadłużenie alimentacyjne wynosi około 20 milionów złotych, a w samej Mławie ten dług wynosi 10 milionów. To ogromne pieniądze za które samorząd mógłby sfinansować kilka znaczących dla regionu inwestycji. Pewnie Przasnysz w tym przypadku zbyt wiele nie odbiega od sąsiedniej Mławy.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: „Dobry Start" - 300 dla ucznia. Kolejny program społeczny rządu wchodzi w życie (19 czerwiec 2018)

Fakty są następujące. 1 czerwca ruszył kolejny społeczny program rządowy „Dobry start – 300 dla ucznia”. Program polega na przekazaniu środków finansowych w wysokości 300 zł netto dla każdego ucznia szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Niezależnie od tego, jakie jest kryterium dochodowe, ani tego czy to pierwsze czy drugie, czy kolejne dziecko w rodzinie. Program będzie realizowany równoległe z pozostałymi programami związanymi z rozpoczęciem roku szkolonego, takimi jak darmowe podręczniki i nie wyklucza ani nie koliduje z inną formą pomocy społecznej.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym (12 czerwiec 2018)

Kilkanaście dni temu zakończył się protest rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Każdy z nas miał swoją opinię o idei i sposobie protestu. Protest się skończył, politycy się rozeszli, ale problemy pozostały. Mogę mieć swoje zdanie na temat protestów sejmowych. Ale, żeby nie poprzestawać na samych słowach i opiniach mam też pomysł jak możemy pomóc rodzinom z osobami niepełnosprawnymi w samorządzie. W naszych małych ojczyznach. W Ciechanowie, Płońsku czy Przasnyszu.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Pamiętajmy o ogrodach (06 czerwiec 2018)

To jest naprawdę ciekawy pomysł. Mamy na Mazowszu problem smogu. Wszyscy chcemy czystego powietrza i dużo zieleni w naszych przestrzeniach miejskich. To nie ma chyba lepszego rozwiązania niż zadbanie o tradycyjne i istniejące od wielu lat rodzinne ogrody działkowe, będące czasami jedynymi obszarami zielonymi na zurbanizowanych obszarach miejskich. A o tym, że sprawa nie dotyczy tylko dużych aglomeracji miejskich, ale także mniejszych samorządów oraz, że może być przykładem dla Przasnysza świadczy fakt, który w ostatnich dniach miał miejsce w Płocku.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Jeszcze o drzewach (29 maj 2018)

Kilka dni temu zwróciłem uwagę na cyfrowo oznakowane drzewa na ulicy Wyszogrodzkiej w Płońsku. Popytałem co oznaczają te symbole i dowiedziałem się, że są to drzewa wytypowane przez Wojewódzki Zarząd Dróg do wycinki. Na razie jest to tylko wskazanie, a decyzje zapadną po konsultacjach z urzędem miasta i powiatową komisja drogownictwa. Jak mi wyjaśniono powodem tego wskazania był stan tych drzew i zbyt bliskie usytuowanie w pasie drogi, co powoduje wypadki i zdarzenia drogowe.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)Artur Czapliński: Dekomunizujemy Mazowsze (22 maj 2018)

W ostatnich dniach wraz z Kamilem Janczarkiem z Kwartalnika „Wyklęci” skierowaliśmy pismo do Pani Wójt Gminy Sońsk w związku z dekomunizacją patronów szkoły w Gąsocinie i w Bądkowie w powiecie ciechanowskim.
+ czytaj dalej + wasze opinie (0)


[ 1 ] 2 3 4 5 następne »
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.04 s.