Piątek, 22 luty 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Mały pociąg
(16 marzec 2011)
Rozmiar tekstu: A A A

Historia Kolei Dojazdowej sięga czasów międzywojennych. 7 Lipca 1915 roku zaczęto wytyczać trasę wąskotorówki w Mławie, zaś kilka tygodni później można było dojechać do Przasnysza. Mławska wąskotorówka dzielnie przetrwała czasy II wojny światowej. W roku 1946 kolejka znowu zaczęła funkcjonować. Ten rok był początkiem ruchu osobowego na odcinku „ciechanowskim".

Kolejka przez mieszkańców nazywana była „Niezawodnym środkiem transportu”. W latach 80’ ubiegłego wieku na kolejce nastąpił kryzys, zaczęto zawieszać kursowanie pociągów, nie zakupywano nowego taboru, nie remontowano torowiska. W roku 1981 wycofano pociągi osobowe z odcinka Ciechanów-Krasne, pięć lat później zamknięto stacje towarową w Przasnyszu, zawieszono ruch na „węźle ciechanowskim”. Tory do Ciechanowa powoli ginęły, aż zostały zdjęte przez pracowników PKP. Na szczęście na odcinku Mława-Maków kursowały jeszcze pociągi towarowe. W roku 2001 Mławską KD postawiono w stan upadłości. Pamięć o kolejce zanikała, samorząd Mławy nie był zainteresowany odrodzeniem wąskotorówki, na pomoc przyszła wtedy Fundacja Na Rzecz Leśnych Kolei Wąskotorowych, która namówiła wójta Krasnego by przejął kolejkę. 1 Grudnia 2002 kolejka była już własnością gminy Krasne. Zmieniło to plany budowy drogi ekspresowej Warszawa-Gdańsk oraz plany burmistrza Mławy, który chciał odsprzedać tereny po kolejce koncernowi LG pod budowę kolejnej fabryki. 5 Lipca 2003 po wielu latach na Mławskiej KD ruszył pociąg.

Najnowsza historia Mławskiej Kolei Dojazdowej to wiele dziwnych, wręcz niezrozumiałych sytuacji wraz z licznymi kradzieżami. Przez 5 lat kolejkę w swoich strukturach miało aż trzech operatorów, walka wolontariuszy o ruch przyniosła wiele zmian, dzięki czemu operatorem MKD jest Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza - sekcja Mławskiej KD.

Kolejka kursowała rekreacyjnie na linii Czernice Borowe – Przasnysz – Krasne. We wrześniu 2008 roku rozpoczęto pracę z pomocą wolontariuszy w celu udrożnienia torów na odcinku do Makowa Mazowieckiego. Przasnyska kolejka jest pod opieką gminy Krasne. Czas pokaże, co dalej z naszą „ciuchcią”.


A.D.
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
HOSE Data: 16 marzec 2011, 08:58
hehehe TGV
Data: 16 marzec 2011, 12:25
Niech puszczą tory do Chorzel. I jeszcze bilety niech bedą za darmo. Jakoś trzeba na ten basen dojechac.
mikol Data: 16 marzec 2011, 15:21
wystarczy spojrzeć co stoi na Lesznie żeby przekonać się że kolejka już nie ruszy. Rozszabrowany tabor na łasce wandali, w tym lokomotywa kupiona niedawno przez LOT, pozbawiona juz szyb, reflektorów i Bóg wie czego jeszcze.
tiaa Data: 16 marzec 2011, 16:01
Kolejkaaaaaa już nie mogę się doczekać!!!!!!!!!!!co za ludzie co za kraj a na kiego mi ta kolejka??:) chyba żeby się wku...iać na przejazdach jak będzie się toczyła 5 km/h Ale na basen to zapierdzielaj człowieku do Ciecha Mławy Pułtuska Chorzel Ostrołęki niedługo jeszcze tylko w Makowie zrobią i będzie pięknie gratulacje!!!
zlom Data: 16 marzec 2011, 17:35
"Czas pokaże, co dalej z naszą „ciuchcią”. Pójdzie na żyletki ! Na złom ! Mikol napisał prawdę rozszabrowany złom stoi na ulicy Leszno. Zostawić tą naszą "ciuchcię" bez nadzoru, to zwykły kretynizm. Trzeba było porobić zdjęcia tej machiny czasu, jak pięknie rozwalona stoi.
jechowy Data: 16 marzec 2011, 18:15
Takie pretensje proszę kierować do wójta gm. Krasne, który zaprzepaścił jedyną i ostatnią szansę uratowania kolejki. Mam na myśli ogromne dofinansowanie z UE na turystykę na tym obszarze.
koza Data: 16 marzec 2011, 20:04
Złom powinien iść na złom.Na co komu ta rupieciarnia.Tylko hamuje rozwój przyległych terenów. Pokolejowe rudery rozwalić, zresztą zdewastują je sami lokatorzy.Basen w Chorzelach też zawdzięczamy kolejce.Same sukcesy.
CARL Data: 16 marzec 2011, 20:17
A nasi (...) z merostwa miasta chcą tego gniota reanimować za pieniądze unijne a gdzie są BACA te twoje obiecane place zabaw dla dzieci tu lepiej wydać kasę
karo Data: 17 marzec 2011, 11:14
Na likwidację bezrobocia a nie place zabaw, place zabaw k potrzebne...
Mirus Data: 17 marzec 2011, 20:33
Jak byłoby pięknie, choć może nie tak malowniczo, gdyby u nas........ http://www.goldenpass.ch/modules/video//default.asp?D=VideosGoldenPassLine&F=GPL%5FMOB%5F080924%5Fweb%2Eswf
Mirus Data: 17 marzec 2011, 20:40
Jak byłoby pięknie, może nie tak malowniczo, ale czy jest to możliwe ? http://www.goldenpass.ch/modules/video//default.asp?D=VideosGoldenPassLine&F=GPL%5FMOB%5F080924%5Fweb%2Eswf
kozioł Data: 18 marzec 2011, 19:40
Niech Baca przeczyta te posty i zastanowi się nad kolejką.Na jaki wał to komu potrzebne?
poko Data: 18 marzec 2011, 20:32
"Zmieniło to plany budowy drogi ekspresowej Warszawa-Gdańsk oraz plany burmistrza Mławy, który chciał odsprzedać tereny po kolejce koncernowi LG pod budowę kolejnej fabryki." niektórym bardziej potrzebna kolejka niż np. nowe miejsca pracy lub droga ekspresowa... weź tu kurr bądź normalny
mijijijij Data: 19 marzec 2011, 14:55
poko Data: 18 marzec 2011, 20:32 "Zmieniło to plany budowy drogi ekspresowej Warszawa-Gdańsk oraz plany burmistrza Mławy, który chciał odsprzedać tereny po kolejce koncernowi LG pod budowę kolejnej fabryki." niektórym bardziej potrzebna kolejka niż np. nowe miejsca pracy lub droga ekspresowa... weź tu kurr bądź normalny" Dokładnie sam to wyczytałem i miałem napisać. Nie znam tej sprawy, muszę to przyznać, ale sam fakt, iż w imię egoistycznych hobbystycznych zachcianek, blokuje się budowanie fabryki i możliwość REALNEGO rozwoju miasta, polepszania bytu mieszkańców, świadczy o ogromnej ignorancji i nieświadomości społecznej. Ogrom ignorancji w tym kraju przytłacza, niemalże każdego obywatela. Mieszkańcy od lat mówią NIE kolejce, a lokalna polityczna sitwa wciąż swoje. Tępo, uparcie i do przodu.
Maklik Data: 16 sierpień 2011, 15:55
To, że coś zmienia jakieś plany nie znaczy, że je niszczy.


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.06 s.