Piątek, 22 luty 2019
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
„Ocalić … od zapomnienia”
(08 wrzesień 2009)
Rozmiar tekstu: A A A

Wiktor Zacheusz Nowowiejski
5. września byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Odsłonięto i poświęcono pomnik Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego oraz posadzono  tzw. Dęby Pamięci.

Powyższe uroczystości wkomponowano w ogólnopolską akcję upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Głównymi organizatorami uroczystości były starostwa powiatowe w Przasnyszu i Nidzicy, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorzel.  

Cała uroczystość odbyła się w Górach Dębowych w gminie Chorzele. Wieś ta graniczy z powiatem nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). W uroczystości uczestniczyło w sumie ok. 700 osób. Była Kompania Honorowa Wojska Polskiego z jednostki wojskowej w Przasnyszu, był Apel Pamięci, było specjalne wystąpienie prof. Ryszarda Juszkiewicza z Mławy (kuzyna Zacheusza Nowowiejskiego). Pod pomnikiem "Jeża” kwiaty złożyli politycy, środowiska kombatanckie i harcerze. W uroczystości udział wzięli m.in. Julia Pitera, minister ds. korupcji oraz poseł Wojciech Jasiński, były minister skarbu.


Mottem uroczystości były słowa papieża Jana Pawła II : „ Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić  w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.Oprócz odsłonięcia pomnika, jak już pisaliśmy, odbyła się także uroczystość posadzenia 18. dębów. W całej Polsce mają zostać posadzonych 21 473 dębów (do roku 2010, kiedy to przypadnie 70- lecie zbrodni). Każdy dąb ma symbolizować jedno istnienie, które zostało przerwane przez Sowietów w Katyniu. Na liście ofiar znajdują się także 18. mieszkańców powiatu przasnyskiego:
1. st. post. Teofil APTAZY

2. rtm. Adam BARTOSIEWICZ
3. ppor. Kazimierz BERCZYŃSKI
4. st. przod. Czesław GROCHOWSKI
5. st. post. Karol KOBUSZEWSKI
6. post. Roman KOMOSIŃSKI
7. post. Czesław KRAWCZYK

8. por. Tadeusz LISOWSKI
9. rtm. Zygmunt MŁOT-PRZEPAŁKOWSKI
10. st. post. Bolesław PACZEWSKI
11. podkom. Zygmunt PAMPUCH
12. por. Eugeniusz RYKOWSKI
13. kpt. Leon SKOWROŃSKI

14. st. post. Stanisław WOJDAT
15. st. post. Władysław WOŹNICKI
16. st. post. Jan ZADROŻNY
17. ks. por. Franciszek ZAKRZEWSKI
18. st. post. Piotr ZAŁĘSKIWiktor Zacheusz Nowowiejski (ur. 28 grudnia 1915 w Zembrzusie) nauczyciel, społecznik, żołnierz AK. Od marca 1945 roku działał w "Samoobronie Społecznej", której celem było monitorowanie zachowania UB na terenie północnego Mazowsza. Dwa miesiące później, widząc morderstwa dokonywane przez UB podjął akcję zbrojną. 6 grudnia 1946 roku otoczony i postrzelony przez ubeckich oprawców odebrał sobie życie, aby w czasie przesłuchań nie wydać swoich kolegów. do dziś nie wiadomo, gdzie został pochowany.


Pomnik odsłonięto w lesie koło Starej Wsi:


Wyświetl większą mapę


ORGANIZATORZY I WSPÓŁORGANIZATORZY:
Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Starostwo Powiatowe w Nidzicy&
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej
Towarzystwo Przyjaciół Chorzel
Nadleśnictwo Przasnysz
Urząd Miasta w Przasnyszu
Urząd Gminy w Janowie
Urząd Gminy w Krasnem
Urząd Gminy w Czernicach Borowych
Urząd Gminy w Jednorożcu
Urząd Gminy w Krzynowłodze Małej
Urząd Gminy w Przasnyszu
Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Związek Harcerstwa Polskiego w Przasnyszu
Koło Przyjaciół Harcerstwa w Przasnyszu
Związek Polskich Spadochroniarzy
Stowarzyszenie Parafiada im. Józefa Kalasancjusza
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
hist Data: 08 wrzesień 2009, 08:48
Pana Trochimiuka nie było (tylko Pani Helwak), ale może i słusznie postąpił że nie pojawił się na takiej patriotycznej, antykomunistycznej uroczystości?
dfgdf Data: 08 wrzesień 2009, 10:32
Był za to Pan Bieńkowski. Ciekawe, czy przyjechał za nim prokurator, któremu Pan Bieńkowski nie chce odpowiedzieć na kilka prostych pytań...
Data: 08 wrzesień 2009, 15:05
I znowu Piękne przemówienie pana Starosty
m Data: 08 wrzesień 2009, 17:44
Nie ma czegoś takiego jak sowieci. Sa tylko rosjanie
PISIOR Data: 08 wrzesień 2009, 17:56
Co za cenzor siedzi w przasnyskim internecie???
PISIOR Data: 08 wrzesień 2009, 18:37
Dlaczego w Przasnyszu boicie się prawdy o Nowowiejskim?Nie macie tam DEMOKRACJI?
Jeż Data: 08 wrzesień 2009, 19:26
Pisior czy chodzi o Twój wpis pod 70 rocznicą wybuchu IIWŚ?
PISIOR Data: 08 wrzesień 2009, 19:29
Tak
ja Data: 08 wrzesień 2009, 20:08
nastęny bohater,niedługo i tym z wronek zaczno stawiac pomniki bo też są represjonowani
patriot Data: 08 wrzesień 2009, 21:35
Takimi wypowiedziami wystawiasz tylko sobie samemu świadectwo ubecki nieuku (zaczno - sic!). Nowowiejski był i będzie bohaterem choćbyś mu w twarz napluł i zbezcześcił jego grób i pamięć.
PISIOR Data: 09 wrzesień 2009, 11:18
Nie wiem do kogo piszesz Patriot-cie,ja gwoli sprostowania,że Nowowiejski nie odebrał sobie życia,tylko został zastrzelony przez kawalerzystów z Przasnysza,że nie był takim bohaterem jak myślisz/z okolicznych wiosek prawie nikogo nie było/,że w urządzanych przez niego zasadzkach zginęło 7 polskich żołnierzy.Patriot-cie przejedż się po wioskach i popytaj starych gospodarzy o opinię na temat"Jeża".Tylko śpiesz się bo tak szybko odchodzą a młodzi nic Ci nie powiedzą.Może i był On bohaterem ale tylko dla rodziny.Nie dla chłopów,którzy wracali na swoje pogorzeliska z wysiedleń zinicjowanych przez Kocha.Przecież Jego/Jeża/wydali chłopi,to o jakim bohaterze Ty chcesz dyskutować???A od ubeków nie wyzywaj bo nawet ja ani nikt z mojej rodziny nie stał przy takowym.
ja Data: 09 wrzesień 2009, 13:12
popieram PISIOR ,bo zniego taki patriota jak zemnie ubek!!!. a opinia jest moja i nie obrażaj jak nie wiesz kogo.......
podlasiak Data: 08 luty 2010, 19:52
PISIOR Najgorsze jest to, że w naszym kraju zawsze musi by wszystko czarne lub białe. W czasach poprzedniego ustroju WIN NSZ i inne zgrupowania zbroje były bandami, a teraz są bohaterskimi oddziałami. A prawda leży pośrodku niestety. Nikt nie wspomina o ty, że te oddziały mordowały Polaków, niekoniecznie Ubeków. Zgadzam się, że część tych ludzi jest bohaterami ale część była zwykłymi szumowinami i zbrodniarzami. Pochodzę z terenów wschodnich i dziadkowie mieszkający na wsi opowiadali mi jak najpierw przychodziła banda UPA, grabiła co sie dało a potem przychodziła banda WIN i było to samo. No ale teraz oni wszyscy są bohaterami........


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.05 s.