Poniedziałek, 25 czerwiec 2018
Pogoda na dziś:
temp. °C
temp. odcz. °C
wiatr km/h
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików coockies w Twojej przeglądarce.
Przasnysz » dzisiaj · okolice · dawniej · historia Informator » urzędy · kościoły · kawiarnie · bary · restauracje · pizzerie · hotele Zabawa » chat · konkursy Praca
Aktualności
Galeria
 
Średnie kursy walut
EURUSDGBP
4,22 zł
(-0,38%)
3,82 zł
(-0,31%)
5,88 zł
(-0,02%)
 
 
Polemika i pochwała
(22 sierpień 2008)
Rozmiar tekstu: A A A
Na początku III kadencji Rada Powiatu Przasnyskiego zdecydowała, że nie będziemy dyskutować o budowie farm wiatrowych i żadna z trzech firm zainteresowanych inwestycjami w tym obszarze nie została wysłuchana, a Zarząd Powiatu nie otrzymał upoważnienia do rozpatrywania jakichkolwiek ofert. Nie badaliśmy więc wiarygodności żadnej z firm, nie mamy też żadnych win ani zasług w zakresie kontaktów firm z rolnikami. Do dzisiaj, ani my, ani autorzy artykułu nie znaleźli choćby jednego przykładu na poparcie opisanych strachów. Straszenie starostą odbywa się już od 10 lat. Najpierw, że przeniesie powiat do Chorzel, a Przasnysz zniszczy. Tymczasem Przasnysz dzięki inwestycjom powiatowym przeżywa jeden z najlepszych okresów w dotychczasowej historii, a wypracowane perspektywy będą mu nadal sprzyjać. Później, przy każdej podejmowanej inwestycji (szpital, szkoła rolnicza, hale sportowe, remonty szkół, boisk, domu pomocy społecznej, policji, straży, urzędów, dróg, itd.), obwieszczano, że zbankrutujemy, a następny starosta będzie spłacał tylko długi. Osiągnęliśmy I miejsce w Polsce jako najbardziej proinwestycyjny powiat i nie mamy ani jednej złotówki długu. Niezależne fachowe czasopisma piszą o nas „ Przasnysz : tygrys wśród powiatów...”. Starosta otrzymuje statuetkę Króla Kazimierza Wielkiego, bo powiat statystycznie w każdej gminie inwestuje więcej niż inne powiaty na całym swoim obszarze. W takim stanie rzeczy krytyka może opierać się tylko na insynuacjach i manipulacjach.

Prawda jest taka, że na dzień dzisiejszy Rada Powiatu uchwaliła strategię, wieloletni plan inwestycyjny, budżet; w każdym dokumencie uwzględniając wydatki na elektrownie wiatrowe. Po dwóch latach prawie nikt już nie ma wątpliwości, że należy przystąpić do badań i sporządzenia mapy Powiatu uwzględniającej możliwości bezkolizyjnej i ekonomicznie uzasadnionej lokalizacji tego typu inwestycji. Badania muszą potrwać przynajmniej rok, aby Unia Europejska je zaakceptowała i udzieliła dotacji na budowę. Duża część tych badań może być przeprowadzona podczas lotów samolotów korzystających z lotniska w Sierakowie, o ile znowu ktoś nie ujawni, że urządzenia do badania siły i kierunku wiatrów zamontowane na samolotach zaszkodzą lotnisku w Sierakowie. Dopiero po sporządzeniu mapy właściciele gruntów i gminy będą mogły zastanowić się nad decyzjami o lokalizacji takich przedsięwzięć na wskazanych terenach. Wcześniejsze rozważania na temat lokalizacji nie mają żadnego sensu.

Elektrownie wiatrowe, w świetle najnowszych badań są najbardziej ekonomicznym źródłem energii odnawialnej. Gdyby powiatowi, wspólnie z gminami, udało się zrealizować plany, to mieszkańcy naszego powiatu płaciliby za prąd i ogrzewanie rachunki co najmniej o połowę mniejsze.
Obecnie głównym naszym kłopotem jest jak nadrobić stracony czas. Obawiamy się, że zanim my zrobimy badania i gminy uchwalą miejscowe plany to inni wybiorą już całą ogromną pulę pieniędzy przeznaczoną przez Unię Europejską na te zadania.

Sławomir Czaplicki
Kierownik Kancelarii Głównej
Starostwa Powiatowego w Przasnyszu
skrót wiadomości
 
Treść opinii:
Autor:
Kod z obrazka:
ar Data: 22 sierpień 2008, 16:04
Ciekawe, tyle że prąd mój drogi panie nie jest tańszy np w Bełchatowie dlatego że jest tam elektrownia. Prąd wytwarzany w Przasnyszu byłby odsprzedawany zakładom energetycznym, a one mieszkańcom i tak dadzą stawki takie jak obecnie
autor Data: 22 sierpień 2008, 19:06
A pan burmistrz mówi, że to on dopiero pchnie miasto do przodu o lata świetlne
sympatyk Data: 22 sierpień 2008, 20:41
Jacy oni uswiadomieni o badaniach, a kto na poczatku roku lobbował na rzecz nowej energii jak nie Z.SZ. kota ogonem odwracją
zwy Data: 22 sierpień 2008, 22:29
Ale jak się nie mylę to sympatyku właśnie pan Czaplicki o tym napisał więc nie odwracają kota ogonem
achaaa Data: 22 sierpień 2008, 23:12
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwóch wysokich przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz osobę, która miała kontrolować rolników. Do dymisji podał się już jeden z najbliższych współpracowników ministra rolnictwa Marka Sawickiego (PSL) - ujawniła Gazeta Wyborcza. Według CBA sprawa jest "rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania". Także lista zarzutów także może się "znacznie powiększyć".
eche Data: 22 sierpień 2008, 23:31
i prezydenta Sopotu też podejrzewają :)


ePrzasnysz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii internautów. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, obraźliwe, wulgarne, naruszające zasady współżycia społecznego albo naruszające prawa ePrzasnysz.pl lub innych podmiotów może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 
 
  strona główna O mieście :: Informacje o serwisie :: Reklama :: Nasze logo :: Kontakt  do góry  

ePrzasnysz © www.luba.int.pl 2006. 0.02 s.